O MNE

Kto som a čomu sa venujem

Matej Šipkovský fotoVolám sa Matej Šipkovský a venujem sa najmä implementácii sieťových riešení a sieťovej bezpečnosti pre firemných klientov.

Študoval som na Slovenskej Technickej Univerzite v Bratislave na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky odbor Telekomunikácie, kde som dokončil inžinierske štúdium. Počas školy som získal certifikát Cisco CCNP Routing & Switching a neskôr pribudli certifikácie Cisco Certified Design Professional (CCDP)CCNA Security a Fortinet Network Security Professional NSE4.

Matej Šipkovský CCNPMatej Sipkovsky CCDPMatej Šipkovský CCNA sec  Matej Šipkovský Fortinet NSE4

Ďalšie technológie, s ktorými pracujem

Okrem zariadení od vyššie spomenutých výrobcov pracujem aj s technológiami Check Point firewall a F5 Load Balancer. So serverovými službami pracujem prevažne na platforme Linux Ubuntu a na penetračné testovanie používam distribúciu Kali Linux. Môj profesný životopis nájdete na mojom LinkedIn profile.

check point logo

f5 logo                                    kali linux logo

Ebook a kurz etického hackingu siete

V máji 2018 som vydal Ebook s názvom “Príručka Etického Hackera”, kde je popísaných 10 útokov na sieťovú infraštruktúru.  Tento materiál zároveň slúži ako študijný materiál ku kurzu “Etický hacking siete“, ktorý mám v ponuke. Na túto tému som  prednášal na FEI STU v Bratislave. Ebook krstil Tomáš Zaťko, CEO v spoločnosti Citadelo.

e-book prirucka etickeho hackera Matej Šipkovský Tomas Zatko

Ebook Linux Server

Vo februári 2019 som vydal ebook Linux Server kde sa nachádzajú návody na inštaláciu a konfiguráciu 10 služieb na platforme Linux Ubuntu 18.04 LTS. Ebook krstil Ján Cifra, CEO v spoločnosti Websupport.

e-book linux server Matej Šipkovský Jan Cifra

Konferencie a eventy

Bolo mi cťou byť spíkrom na niekoľkých zaujímavých eventoch, ako napríklad Konference Communication Security (Praha 2020), Admini:Reboot (Bratislava 2019), alebo v Paralelnej Polis (Bratislava 2018).

Matej Šipkovský Konference Communication Security (Praha 2020),

Matej Šipkovský Paralelna Polis Admini:Reboot

Prečo som založil blog 

Cieľom blogu  je podeliť sa o zaujímavé koncepty z oblasti sietí, serverov, monitoringu a podobne. Sú veci, ktoré v učebniciach nenájdete a na niektoré prídete až pri riešení neštandardných problémov.

Keďže sa venujem aj sieťovej bezpečnosti, budem tiež podrobne popisovať, ako prebiehajú útoky zo strany útočníka. Na to, aby sa človek vedel voči týmto útokom brániť, je potrebné poznať čo najlepšie nástroje, ktoré používajú hackeri.

Tieto informácie môžu slúžiť ako zaujímavosť, ale aj ako osveta. Ako sa hovorí: “Sú ľudia, ktorí zabezpečujú a ľudia, ktorí budú zabezpečovať.”