KALI Linux je distribúcia vytvorená pre etických hackerov za účelom penetračného testovania rôzneho druhu. Táto Linuxová distribúcia, postavená na Debiane, má predinštalovaných množstvo aplikácii určených na bezpečnostný audit, ako napríklad Nmap, Aircrack-ng, alebo Yersinia. Množstvo návodov, ako tieto nástroje používať nájdete tu.
Inštalácia KALI Linux
Operačný systém si môžete stiahnuť na oficiálnej stránke KALI Linux. Nájdete tu balíčky, potrebné pre inštaláciu na počítač, Vbox, Raspberry a iné. Môžete ho však spustiť aj na Live-CD, alebo Live-USB.
Spustenie pomocou Live USB
Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako tento OS spustiť je pomocou Live USB na vašom notebooku, alebo počítači. Výhodou tohto spôsobu je, že si nemusíte inštalovať žiadny program na spúšťanie OS, nemusíte nič komplikované nastavovať a môžete využívať všetky HW zdroje svojho počítača. Je k tomu potrebné vykonať následné kroky:
- Stiahnuť OS z oficiálnej stránky
- Vytvoriť bootovacie USB, napr. pomocou programu Rufus
- Zapojiť USB do počítača
- Reštartovať počítač
- Zobraziť možnosti bootovania (väčšinou stlačením F12 počas štartovania počítača)
- Zvoliť bootovanie z USB
- V KALI boot menu zvolíme Live (Amd64)
Moje nastavenie v programe Rufus
Video návod, ako si rozbehnúť live USB
Spustenie pomocou Virtual Box
Ďalší spôsob, ako si rozbehať KALI linux je vytvorenie virtuálnej mašiny priamo na vášom aktuálnom OS. Na tento účel nám poslúži napríklad VirtualBox od Oracle.
Výhodou tohto spôsobu je, že KALI Linux spúšťate priamo z vášho aktuálneho OS (Windows, MAC, alebo z inej distribúcie Linuxu), takže môžete využívať oba systémy naraz. Ide ale zároveň aj o nevýhodu, lebo delíte HW zdroje medzi tieto 2 systémy. Rozbehanie OS týmto spôsobom je zároveň mierne komplikovanejšie, ako pomocou Live USB. Na základe videa nižšie môžete posúdiť sami.
Chcete si sami vyskúšať etické hackovanie v KALI Linuxe? Pozrite sa na môj E-BOOK “Príručka Etického Hackera”, kde nájdete návody na 10 útokov na sieťovú infraštruktúru. Viac informácii nájdete TU.
Máte záujem prihlásiť sa na kurz Etického hackovania siete? Viac informácii nájdete TU.

Spoločnosť NETVEL s.r.o. založil Matej Šipkovský, ktorý sa venuje najmä implementácii sieťových riešení a sieťovej bezpečnosti pre firemných klientov.
Študoval na Slovenskej Technickej Univerzite v Bratislave na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky odbor Telekomunikácie, kde dokončil inžinierske štúdium. Počas školy získal certifikát Cisco CCNP Routing & Switching a neskôr pribudli certifikácie Cisco Certified Design Professional (CCDP), CCNA Security, AWS Certified Cloud Practitioner, ITILv4 Foundation a Fortinet Network Security Architect NSE7.