Wireshark je open-source nástroj slúžiaci primárne na odchytávanie a analýzu sieťovej prevádzky. Často sa využíva pri troubleshootingu, vzdelávaní, alebo môže poslúžiť hackerovi napríklad pri odchytávaní hesla. V tomto článku si ukážeme najužitočnejšie Wireshark filtre, vďaka ktorým si z veľkého množstva odchytených dát odfiltrujeme iba to, čo potrebujeme.
Wireshark si môžete zadarmo stiahnuť tu. Funguje na operačných systémoch Windows, Linux aj macOS.
WIRESHARK filtre – najužitočnejšie pravidlá
Ak odchytávame všetku prevádzku z nejakého portu, dostaneme vo výslednom súbore zmes komunikácie prostredníctvom rôznych protokolov, ako ARP, ICMP, SNMP a pod. ktoré nás nemusia v danej chvíli zaujímať. Aby sme odfiltrovali iba komunikáciu, ktorá nás zaujíma, napríklad na základe zdrojovej, alebo cieľovej IP adresy, alebo na základe protokolu, môžeme si nastaviť filter. Nižšie uvádzam Wireshark filre, ktoré používam najčastejšie.
Filtrovanie celej komunikácie jednej IP adresy
Nasledovný filter nám vytriedi prevádzku, kde zadaná IP adresa môže byť zdrojová, alebo cieľová.
ip.addr == 192.168.1.145
Filtrovanie na základe zdrojovej IP adresy
ip.src == 192.168.1.4
Filtrovanie na základe cieľovej IP adresy
ip.dst == 192.168.1.145
Filtrovanie na základe subnetu
Nasledovný filter nám vytriedi prevádzku, kde je zdrojová, alebo cieľová IP adresa z definovaného rozsahu.
ip.src == 192.168.1.0/24
Filtrovanie na základe MAC adresy
eth.dst == 00:90:a9:41:2a:39
Filtrovanie na základe služby
Ak chceme filtrovať prevádzku na základe protokolu, môžeme buď zadať priamo jeho názov, alebo TCP/UDP port, na ktorom prebieha komunikácia.
tcp.port == 21
ftp
Porovnávanie hodnôt
V príkladoch uvedených vyššie môžeme vidieť použitie operátora „rovná sa“. V nasledovnej tabuľke sú uvedené ďalšie operátory, ktoré môžeme využiť pri filtrovaní.
[table id=11 /]
Logické operátory
Ak potrebujeme zadať špecifickejší filter zadaním viacerých podmienok, môžeme tak spraviť použitím nasledovných logických operátorov.
[table id=12 /]
V nasledovnom príklade je uvedená zložená podmienka, ktorá filtruje prevádzku súvisiacu s IP adresou 192.168.1.145, alebo 195.168.1.4 a zároveň prebieha na TCP porte 21, čiže ide o FTP prevádzku.
(ip.addr == 192.168.1.145 || ip.addr == 192.168.1.4 ) && tcp.port == 21
Ak vás tento článok zaujal a chcete dostávať mailovú notifikáciu, pri publikovaní podobných článkov o hackingu, sieťovej bezpečnosti, Linux serveroch, Cisco zariadeniach, či o programovaní, môžete sa prihlásiť na odber článkov.
[maxbutton name=“Newsletter“]