Mobilné aplikácie riešia ľuďom množstvo problémov a zjednodušujú im život v mnohých oblastiach. Či už ide o objednanie TAXI služby, Ineternet Banking, alebo GPS navigáciu, často je jednoduchšie siahnuť po mobile, ako po notebooku.
Inak tomu nie je ani pri riešení sieťových problémov, či už ste v teréne, alebo v kancelárii. V tomto článku popíšem niekoľko aplikácií, ktoré sám používam a zároveň sú zdarma.
IP Tools – Network utilities
Táto aplikácia vám ponúka rýchly prehľad sieťových nastavení, ako IP adresa, maska, default gateway, SSID a veľa iných informácii, ktoré by ste na PC hľadali pomocou ipconfig na Windowse, alebo ifconfig na Linuxe. Tiež obsahuje základné nástroje ako PING, TRACE, WHOIS, NSLOOKUP, PORT SCAN a pod. Ide o základných balíček vymožeností, ktorý vám pomôže vyriešiť väčšinu základných problémov sieti.
TERMIUS – Console / Terminal
Terminius slúži na vzdialené pripojenie k zariadeniam prostredníctvom protokolu SSH alebo TELNET.
FING – Network Scanner
FING je niečo ako NMAP medzi mobilnými aplikáciami. Základné scanovanie portov síce podporuje aj vyššie spomínaná aplikácia IP Tools, ale cez FING vieme zistiť aj ďalšie informácie, ako napríklad scan celej siete, čím zistíme, aké zariadenia sú momentálne pripojené, ich IP adresy, MAC adresy, názov zariadenia, výrobcu a podobne.
ZoiPer – SIP softphone
ZoiPer je SIP klient, čiže aplikácia, pre telefonovanie cez IP sieť. Môžete tak simulovať fyzický VoIP telefón priamo na svojom mobile. Návod na konfiguráciu SIP klienta v aplikácii ZoiPer nájdete v článku o konfigurácii telefónnej ústredne ASTERISK.
WIFI ANALYZER
Každý má dnes doma wifi pripojenie, ktoré je postavené na zdielanej frekvecii, ktorú môže používať ktokoľvek (freeband). Avšak, v panelákoch, alebo v kancelárskych priestoroch s veľkou hustotou WIFI sietí sa môžu jednotlivé siete navzájom rušiť.
WIFI ANALYZER vám môže pomôcť vyriešiť tento problém tak, že si ním prescanujete túto frekvenciu a graficky vám znázorní, v ktorých kanáloch sú najväčšie interferencie. Často stačí, keď si nastavíte iný kanál, ako najsilnejšie SSID, ktoré máte v dosahu.
Bohužiaľ, táto aplikácia je dostupná iba pre Android zariadenia. Apple v súčasnosti neposkytuje API, ktoré by aplikáciam umožnilo získať tieto informácie.
Cisco Packet Tracer Mobile
Klasický sieťový simulátor Packet Tracer od spoločnosti Cisco v mobilnej verzii. Do aplikácie je potrebné sa prihlásiť s rovnakými prihlasovacími údajmi, ako do Cisco Networking Academy.
Mobilné aplikácie – VPN KLIENTI
Ako som spomínal v úvode, užívatelia využívajú mobilné aplikácie na zjednodušenie množstva úloh, takže prirodzene aj na vzdialený prístup prostredníctvom VPN. Nie je potrebné, aby ste kvôli kontrole mailovej schránky zapínali počítač, keď sa do VPN môžete pripojiť aj cez mobil, či tablet. VPN klienta si zvolíme podľa výrobcu firewallu, na ktorý sa pripájame, ako napríklad Cisco Anyconnect, alebo Forticlient.
Ak vás tento článok zaujal a chcete dostávať mailovú notifikáciu, pri publikovaní podobných článkov o hackingu, sieťovej bezpečnosti, Linux serveroch, Cisco zariadeniach, či o programovaní, môžete sa prihlásiť na odber článkov.