Cisco ASA upgrade procedúra pomocou CLI aj ASDM

Cisco ASA je pomaly dosluhujúci a pomerne zastaralý firewall. Napriek tomu sa s ním môžeme často stretnúť v produkcii. Keďže sa tento rok  objavilo niekoľko veľmi kritických zraniteľností na tomto zariadení, je potrebné robiť upgrade operačného systému. Ak ste tak ešte neurobili, v tomto článku nájdete návod, ako na to.

Cisco ASA

Už tento rok (2018) Cisco ukončuje podporu pre tento produkt (end of support), ale stále sa objavujú veľmi kritické zraniteľnosti, ako výrobca popisuje napr. TU.  Útočník vie na diaľku spôsobiť reštart zariadenia, spúšťať príkazy alebo zastaviť VPN autentizáciu. O tejto zraniteľnosti s CVSS skóre 10 bolo písané aj na zive.sk.

Ako keby to nestačilo, pár mesiacov na to sa opäť objavila zraniteľnosť, ale už “len” s CVSS skóre 7.5. Útočník vedel opäť na diaľku odstaviť systém. Výrobca ju opisuje TU.

Čo z toho vyplýva?

Jednoznačne to, že operačný systém treba mať vždy aktualizovaný. A keďže sa pomaly končí podpora Cisco ASA, je potrebné sa zamyslieť, či sa neobzrieť po niečom novšom, ak vám naozaj záleží na bezpečnosti. Dovtedy môžeme využiť tento návod a aspoň spraviť OS upgrade.

Cisco ASA upgrade procedúra

Pred tým, než začneme upgradovať, je potrebné skontrolovať niekoľko vecí. V našom príklade budeme robiť upgrade na Cisco ASA 5505 z 9.1.7.23 na 9.1.7.29.

  • Skontrolujeme, či má naše zariadenie dostatočné množstvo RAM pre nový OS podľa tejto tabuľky.
  • Skontrolujeme, či môžeme spraviť upgrade priamo na najnovšiu verziu, alebo či musíme spraviť upgrade postupne cez iné verzie podľa tejto tabuľky.
  • Zálohujeme aktuálnu konfiguráciu mimo zariadenia.
  • Skontrolujeme, či máme na flash pamäti dostatočné miesto, aby sme nahrali nový OS. Ak nie, tak musíme niektoré súbory zmazať.
  1. Pozrieme sa, koľko máme aktuálne miesta na flash.

Cisco ASA file system

2. Ak máme miesta málo, pozrieme sa, aké súbory sa na flash nachádzajú a koľko miesta zaberajú.

.Cisco ASA show flash

3. Môžeme vybrať napríklad jeden zo starších OS a vymažeme ho.

Cisco ASA delete files

4. Opäť skontrolujeme  flash, či sme uvoľnili dostatočné miesto pre nový OS.

Cisco ASA show file system

5. Skopírujeme nový OS na flash. V príklade na obrázu ho kopírujeme z TFTP serveru.

Cisco ASA copy tftp flash

6.1. Skontrolujeme, či je náš súbor pravý, alebo či nebol pozmenený. Vygenerujeme MD5 hash a porovnáme, či  je totožný s tým, ktorý nájdeme na oficiálnej Cisco stránke.

Cisco ASA md5

6.2. Podobnú kontrolu môžeme spraviť aj pomocou SHA-512.

Cisco ASA sha

Cisco ASA upgrade pomocou príkazového riadku CLI

Pôvodný OS zatiaľ necháme na flash pamäti a nastavíme poradie bootovania. Pomocou konfigurácie nižšie nastavíme, aby zariadenie primárne nabootovalo s verziou 9.1.7.29 a keby to z nejakého dôvodu zlyhalo, nabootuje s pôvodnou verziou 9.1.7.23 .

Cisco ASA boot sequence config

Uložíme konfiguráciu a reštartujeme zariadenie.

Cisco ASA reload

Kontrola aktualizovanej verzie

Po reštarte zariadenia skontrolujeme, či nabootovalo so želanou verziou.

Cisco ASA show ver

Cisco ASA upgrade pomocou grafického rozhrania ASDM

Pokiaľ preferujete grafické rozhranie pred príkazovým riadkom, viete samotný upgrade vykonať aj pomocou aplikácie ASDM.

Cisco ASA ASDM 1

Nahráme nový OS na zariadenie.

Cisco ASA ASDM upload

A reštartujeme.

Cisco ASA ASDM restart

 

Máte záujem prihlásiť sa na kurz Etického hackovania siete?  Vysvetlíme si a vyskúšame si aj útoky, ako napr. ARP SPOOFING, WIFI HACKING, alebo DoS útok na WEB server. Viac informácii nájdete TU.

 

KURZ - Etický Hacking Siete - 4.6.

 

Chcete si vyskúšať etické hackovanie sami? Pozrite sa na môj E-BOOK “Príručka Etického Hackera”, kde nájdete návody na 10 útokov na sieťovú infraštruktúru. Viac informácii nájdete TU.

 

E-BOOK - Príručka Etického Hackera

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.