Najpoužívanejšie TCP a UDP porty – Well known ports

Organizácia IANA zodpovedá za prideľovanie portov pre aplikácie. Rozsah 0 – 1023 je nazývaný ako „Well known ports“ a obsahuje tie najbežnejšie protokoly. Rozsah portov 1024 -49151 nazývame registrované porty. Porty 49152-65535 sa nazývajú dynamické a nie sú pridelené žiadnej aplikácii. V tomto článku nájdete zoznam tých najviac používaných TCP a UDP portov.

well known ports

 

Well Known Ports & Registered ports

ProtokolPortPopis
FTP – File Transfer ProtocolTCP 20

TCP 21

FTP zabezpečuje prenos súborov z jedného systému na druhý. Port TCP 21 využíva na zostavenie spojenia a port TCP 20 využíva na samotný prenos súborov.
SSH – Secure ShellTCP 22SSH je jeden z hlavných protokolov slúžiacich pre manažment sieťových zariadení cez príkazový riadok. Je to bezpečnejšia alternatíva k protokolu TELNET, ktorý neponúka možnosť šifrovaného spojenia.
TelnetTCP 23Protokol TELNET slúži na manažment sieťových zariadení cez príkazový riadok. Nakoľko neponúka zabezpečenie spojenia šifrovaním, odporúča sa ho nepoužívať. Niektoré jednoduchšie zariadenia však neponúkajú protokol SSH, takže TELNET môže byť jediná možnosť.
SMTP – Simple Mail Transfer ProtocolTCP 25SMTP slúži na odosielanie emailov.
DNS – Domain Name SystemTCP 53

UDP 53

DNS zabezpečuje preklad doménových mien na IP adresu.
DHCP – Dynamic Host Configuration ProtocolUDP 67

UDP 68

Protokol DHCP slúži na dynamické prideľovanie IP adries.
TFTP – Trivial File Transfer ProtocolUDP 69TFTP zabezpečuje prenos súborov z jedného systému na druhý, podobne ako protokol FTP. Narozdiel od FTP však na transportnej vrstve nepoužíva TCP, ale UDP, takže nenadväzuje spojenie, prevádzka nie je potvrdzovaná a pod.
HTTP – Hypertext Transfer ProtocolTCP 80Protokol HTTP zabezpečuje prenos obsahu z WEB serveru ku klientovi v podobe HTML dokumentov.
POP – Post Office ProtocolTCP 110POP slúži na príjem emailov.
NTP – Network Time ProtocolUDP 123NTP slúži na synchronizáciu času medzi zariadeniami. NTP server zabezpečí, aby všetci NTP klienti mali rovnaký systémový čas.
NetBIOSUDP 137-138

TCP 139

NetBIOS umožňuje komunikáciu medzi aplikáciami na rôznych počítačoch.
IMAP – Internet Message Access ProtocolTCP 143IMAP slúži na príjem emailov.
SNMP – Simple Network Management ProtocolUDP 161

UDP 162

Hlavné uplatnenie protokolu SNMP je v monitoringu sieťových zariadení.
BGP – Border Gateway ProtocolTCP 179BGP je smerovací protokol, ktorý sa využíva na oznamovanie smerovacích informácií najmä v internete.
LDAP – Lightweight Directory Access ProtocolTCP 389

UDP 389

LDAP slúži na dotazovanie a modifikáciu adresárových služieb.
HTTPS – Hypertext Transfer Protocol over SSL/TLSTCP 443HTTPS, podobne ako protokol HTTP, zabezpečuje prenos obsahu z WEB serveru ku klientovi v podobe HTML dokumentov, ale cez zabezpečené prostredie prostredníctvom SSL, alebo TLS.
SyslogUDP 514Syslog je štandard pre posielanie logov a spracovanie logov.
LDAPS – Lightweight Directory Access Protocol over TLS/SSLTCP 636

UDP 636

LDAPS, podobne ako LDAP, slúži na dotazovanie a modifikáciu adresárových služieb, ale cez zabezpečené prostredie prostredníctvom SSL, alebo TLS.
FTPS – FTP over TLS/SSLTCP 989

TCP 990

FTPS, podobne ako FTP, zabezpečuje prenos súborov z jedného systému na druhý, ale cez zabezpečené prostredie prostredníctvom SSL, alebo TLS.
RADIUS – Remote Authentication Dial-In User ServiceUDP 1812RADIUS je AAA protokol, takže zabezpečuje autentizáciu, autorizáciu a účtovanie.
SIP – Session Initiation ProtocolTCP 5060

UDP 5060

SIP je signalizačný protokol určený na vytváranie a ukončovanie multimediálnych spojení (telefónny hovor,  videohovor) cez IP sieť.

 

Ak vás tento článok zaujal a chcete dostávať mailovú notifikáciu, pri publikovaní podobných článkov o hackingu, sieťovej bezpečnosti, Linux serveroch, Cisco zariadeniach, či o programovaní, môžete sa prihlásiť na odber článkov.

 

CHCEM ODOBERAŤ ČLÁNKY

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.